IMHO Strona Główna IMHO
Forum nie tylko o muzyce

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Skandynawskie kryminały
Autor Wiadomość
Peter 
Wiolonczela

Wiek: 42
Dołączył: 31 Sie 2012
Posty: 655
Skąd: Poznań
Wysłany: 2013-04-11, 14:44   Skandynawskie kryminały

... czyli jedna z literackich mód, jakie czasami przewalają się przez polski rynek księgarski.

Czytaliście jakieś? Spodobały Wam się? Macie ulubionych autorów?

Ja często wypożyczam coś ze Skandynawii i mam swoich ulubionych autorów, a także ulubione kraje.
Lubię kryminały islandzkie- jak na razie czytałem wszystkie wydane w Polsce książki Yrsy Siggurdarsdottir, których bohaterka, Thora, bardziej niż na adwokata nadaje się chyba na detektywa :) Teraz czytam kolejną książkę Yrsy, ale tym razem niewchodzącą w skład cyklu o Thorze.
Znacznie bardziej przygnębiające są książki Arnaldura Indridassona, głównie za względu na znikomą ilość humoru i generalnie ciężkie życie niemal wszystkich bohaterów, łącznie z głównym, komisarzem Erlendurem.

Jeśli chcecie czegoś z kraju Nightwisha to polecam powieści Leeny Lehtolainen z panią komisarz Kallio w roli głównej. Oprócz intrygi sporo w nich detali dotyczących życia w Finlandii, a w jednym z tomów tłumacz pokusił się o zrobienie małego indeksu takich nawiązań

To nie wszystko, co czytałem, ale na razie chyba wystarczy.
_________________
Lubisz książki w wersji audio? Chciał(a)byś pomóc w ich tworzeniu? Przyłącz się do nas na www.librivox.org albo www.legamus.eu
 
     
paweł 
Fortepian

Dołączył: 31 Sie 2012
Posty: 7670
Skąd: Kraków
Wysłany: 2013-04-12, 09:45   

Niestety nie czytałem żadnego.
Oglądałem natomiast ekranizacje. "Millennium" Stiega Larssona widziałem już dwa razy bo bardzo mi się podoba. "Mroczność" na właściwym dla mnie poziomie. Może kiedyś sięgnę po tą trylogię.
 
     
Krysia 
Fortepian


Dołączyła: 30 Sie 2012
Posty: 7268
Skąd: Łódź
Wysłany: 2013-04-12, 15:21   

Ja też nie czytałam żadnych skandynawskich kryminałów, choć ten rodzaj literatury bardzo lubię. Pewnie się zapoznam z nimi po takiej rekomendacji. :) Oglądałam natomiast sfilmowane książki szwedzkiego pisarza Henninga Mankella. głównym bohaterem tego cyklu jest Kurt Wallander, szwedzki policjant z Ystad. Nietuzinkowa postać, a same filmy bardzo interesujące i odbiegające od stereotypu gatunku. Oglądał ktoś? :)
 
     
paweł 
Fortepian

Dołączył: 31 Sie 2012
Posty: 7670
Skąd: Kraków
Wysłany: 2013-04-12, 19:33   

Widziałem parę odcinków.
Fajne, ja lubię skandynawski klimat w filmach. Ostatni serial kryminalny ze Skandynawii jaki oglądałem w całości to "Most" (w Polsce z tytułem "Most nad Sundem"), ale tam była jedna zagadka, a nie każdy odcinek o czym innym.
 
     
newborn 
Harfa


Wiek: 42
Dołączył: 02 Wrz 2012
Posty: 2515
Skąd: Hangzhou
Wysłany: 2013-04-14, 12:31   

Ja czytam skandynawskie kryminały! To naprawdę moda? ;-)

Po prostu podczas któregoś pobytu w Polsce - chyba 3 lata temu, może 4 - kupiłem trylogię Stiga Larssona ("Millennium"), i dosłownie pochłonąłem ją! Świetna!
Zostawiłem ją potem w domu moich rodziców. Mojej mamie też przypadła do gustu, teraz jej znajomi ją sobie pożyczają.

Potem zacząłem czytać kolejną sagę, tym razem Camilli Läckberg: również fajnie się czyta, mam chyba 7 książek z tej samej serii. Akcja rozgrywa się zawsze w tej samej miejscowości, z tymi samymi bohaterami, więc za drugim, trzecim, czwartym razem traktuje się ich jak dobrych znajomych.
_________________
feeling good
 
     
Krysia 
Fortepian


Dołączyła: 30 Sie 2012
Posty: 7268
Skąd: Łódź
Wysłany: 2013-04-14, 12:35   

Wygląda na to, że muszę do biblioteki, może coś mają. :)
 
     
Peter 
Wiolonczela

Wiek: 42
Dołączył: 31 Sie 2012
Posty: 655
Skąd: Poznań
Wysłany: 2013-04-14, 17:24   

Ja o dziwo jeszcze książek Larssona nie przeczytałem :O Cykl Lackberg widziałem w bibliotece, ale też jeszcze niczego nie czytałem.

A ta nowa islandzka powieść to bardziej horror niż kryminał :twisted:
_________________
Lubisz książki w wersji audio? Chciał(a)byś pomóc w ich tworzeniu? Przyłącz się do nas na www.librivox.org albo www.legamus.eu
 
     
Yacy
Tuba

Dołączył: 30 Sie 2012
Posty: 758
Wysłany: 2013-04-15, 08:51   

newborn napisał/a:
kupiłem trylogię Stiga Larssona ("Millennium")
też nie mogłem się oderwać :-) niestety na drugą część w bibliotece czekałem kilka tygodni. na trzecią już sie nie doczekałem, ale na szczęście miałem inne dojście :-P

ale zacząłem odwrotnie niż Krzysiek właśnie od Camilli Läckberg. Kapitalna! Zdecydowanie lżejsza lektura od Larssona, ale świetnie się czyta. Pierwszą zamówiłem sobie u Mikołaja :-P i potem poszło. W kilka miesięcy przeczytałem wszystkie. Dwie musiałem dokupić, bo jednej nie mieli w bibliotece, a na inną musiałbym czekać kilka tygodni i ... nie wytrzymałem :-P
Przeczytałem też jej książkę spoza tej serii i również mi się podobało :-)

newborn napisał/a:
więc za drugim, trzecim, czwartym razem traktuje się ich jak dobrych znajomych.
ja już nie mogę się doczekać ich kolejnej wizyty. ale niestety wszystko zależy od Pani Camilli, bo zdaje się, że przeczytałem wszystko co do tej pory napisała. A przynajmniej to co było wydane w Polsce...

zacząłem też czytać innych autorów z północy, ale niestety raz wymiękłem po jednej części, innym razem nawet nie przebrnąłem przez część pierwszą mimo, że miałem wypożyczone trzy części :-P Na półce stoją cztery książki pani Lizy Marklund, ale na razie zatrzymałem się w połowie pierwszej części ...
 
     
janka 
Harfa
piesolub

Wiek: 65
Dołączyła: 14 Lip 2013
Posty: 2110
Skąd: Dolny Śląsk
Wysłany: 2013-08-12, 17:11   

Ja czytalam dawniej kilka, na zasadzie czytam co mi wpadnie w rekę. Jak odgrzebię w pamięci tytuły to napiszę. Sagi tez lubiłam : Sigrid Undset i Miki Waltari.
_________________
"Są ludzie, którzy nie zauważają małego szczęścia, ponieważ daremnie czekają na duże" Pearl Buck
 
     
kissmyass 
Harfa


Wiek: 37
Dołączył: 29 Kwi 2013
Posty: 1628
Skąd: Podkarpacie
Wysłany: 2013-08-12, 17:12   

A saga o ludziach lodu? :)
_________________
Men in Black
 
 
     
janka 
Harfa
piesolub

Wiek: 65
Dołączyła: 14 Lip 2013
Posty: 2110
Skąd: Dolny Śląsk
Wysłany: 2013-08-12, 17:13   

Przeczytalam chyba z 5 tomikow, potem się poddalam :) Fajnie ,ze jest taki wątek , bo mozna odkryc cos co się przegapiło. A Skandynawie lubię. W sumie spedziłam w Szwecji 9 miesięcy choc w 3 ratach i przewaznie na polu. Ale nie tylko :) Tam myślalam,ze musze brac kożuch, a dostalam porazenia słonecznego. Ech- to se ne vrati :)
_________________
"Są ludzie, którzy nie zauważają małego szczęścia, ponieważ daremnie czekają na duże" Pearl Buck
 
     
kissmyass 
Harfa


Wiek: 37
Dołączył: 29 Kwi 2013
Posty: 1628
Skąd: Podkarpacie
Wysłany: 2013-08-12, 17:43   

Moja mama i żona namiętnie to czytały :) Też lubię Skandynawię. Mieszkałem i pracowałem przez pewien czas w Danii. Bardzo mi się tam podobało ale klimat okropny. Mieszkałem na północy Jutlandii blisko morza i tak paskudnej i zmiennej pogody jeszcze nie widziałem :)
_________________
Men in Black
 
 
     
janka 
Harfa
piesolub

Wiek: 65
Dołączyła: 14 Lip 2013
Posty: 2110
Skąd: Dolny Śląsk
Wysłany: 2013-08-13, 17:35   

A Zmierzch tez lubią ? Bo ja jakos nie mogę się za to zabrac. Ale powinnam,zeby zobaczyc czym zachwycaja się inni :)
_________________
"Są ludzie, którzy nie zauważają małego szczęścia, ponieważ daremnie czekają na duże" Pearl Buck
 
     
kissmyass 
Harfa


Wiek: 37
Dołączył: 29 Kwi 2013
Posty: 1628
Skąd: Podkarpacie
Wysłany: 2013-08-13, 17:48   

Raczej nie :)
_________________
Men in Black
 
 
     
Krysia 
Fortepian


Dołączyła: 30 Sie 2012
Posty: 7268
Skąd: Łódź
Wysłany: 2013-08-13, 18:47   

Nawet nie próbuj. Moim zdaniem to gniot jakich mało. ;)
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,04 sekundy. Zapytań do SQL: 12